WIZUALIZACJA ZPSM

ZESPÓŁ PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH
im. Kazimierza Wiłkomirskiego


ul. Traugutta 91
82-300 Elblšg

tel. 55 611 40 40
fax. 55 611 41 41

Pożar i 0,5 mln zł strat.

Data dodania informacji: 2014-02-18

0,5 miliona złotych - tyle wynosi wstępny kosztorys strat, jakie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu poniósł w wyniki pożaru, jaki wybuchł w budynku placówki 18 stycznia br. - W tym tygodniu zostanie także przeprowadzona specjalistyczna analiza, która stwierdzi, czy pożar nie naruszył głębszych części konstrukcyjnych budowli - mówi Andrzej Korpacki, dyrektor szkoły.

W sobotę, 18 stycznia, o godz. 12.15 strażacy otrzymali informację, że ze Szkoły Muzycznej wydobywa się dym. Pożar udało się opanować do godziny 17.00 jednak do późnego wieczora trwało oddymianie budynku. Paliło się pomieszczeniu na niskim parterze. Strażacy szybko ugasili pożar, ale wtedy rozpoczął sie kolejny dramat - najprawdopodobniej przewodami wentylacyjnymi ogień przeniósł się wyżej, po czym przeszedł na salę koncertową, rozprzestrzeniając się pomiędzy wykładzinami, a ścianami wewnętrznymi budynku.

Widok, jaki przedstawiają dziś górne piętra szkoły, jak i sama sala koncertowa, nie napawają optymizmem - Na razie znany jest wstępny kosztorys strat, jakie szkoła poniosła w wyniku pożaru. To co policzyliśmy, to straty widoczne tzw. gołym okiem i mówimy tu o kwocie 0,5 mln zł. - wskazuje dyr. Andrzej Korpacki. - W tym tygodniu będą też trwały ekspertyzy przeprowadzone od strony budowlanej, czy pożar naruszył głębsze części konstrukcyjne budowli; na ten temat wypowiedzą się już biegli z tego zakresu.

Powyższe wymaga już badań i orzeczeń specjalistycznych, tym bardziej, że przed generalnym przystąpieniem do rekonstrukcji sali gimnastycznej, po takim zdarzeniu, ekspercka opinia musi po prostu zostać wykonana - Szacuję, że takowa potrwa ok. 2 tygodnie - mówi Andrzej Korpacki.

W chwili obecnej cześć szkoły, która została dotknięta pożarem jest wyłączona z użytku - Przekazaliśmy ją docelowo generalnemu wykonawcy, bo na tym terenie miały się toczyć prace remontowe, tylko trochę później - za ok. 2 miesiące - tłumaczy dyrektor placówki. - Ponieważ nastąpił pożar, to zadecydowaliśmy o przyspieszeniu przekazania tego terenu; logicznym jest, że nie warto sprzątać i potem przekazywać go budowlańcom, lepiej to zrobić od ręki i doprowadzić go do stanu ostatecznego.

Jak na razie życie edukacyjne i muzyczne szkoły toczy się w części dydaktycznej placówki - Jest duża szansa, że na początku kwietnia zasiedlimy już nowo wybudowane skrzydło, na razie nie jest lekko, bo musieliśmy się trochę ścisnąć, ale sytuacja jest pod kontrolą - dodaje dyr. Korpacki.

W sobotę odbył sie także koncert charytatywny dla szkoły. Nie był biletowany; do puszki zbierano cegiełki, a wszystkie zebrane podczas koncertu środki zostaną przeznaczone na odnowienie i poszerzenie instrumentarium Szkoły Muzycznej. – Mam przewspaniałą młodzież szkolną, ich rodziców i pedagogów - mówi dyr. Korpacki. - Odbiór koncertu był fantastyczny, odzew społeczeństwa i naszych przyjaciół elbląskich - niesamowity. Dokładnie dziś o godz. 16 planujemy spotkanie podsumowujące koncert i będziemy znali jego efekty praktycznie co do grosza. Przyjdzie czas, że na pewno będziemy mogli się wszystkim odwdzięczyć za okazaną pomoc - zapowiada Andrzej Korpacki.

treść: info.elblag.pl
zdjęcie: info.elblag.pl


Projekt oraz realizacja Agencja Reklamowa aktywwwni.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.